• Size daha iyi hizmet verebilmek için sürekli kendimizi yeniliyoruz.

  • Teknolojiye ayak uyduruyoruz...


Garanti ve Yasal Sorumluluklar

Kim Sorumlu?

Bu yazı kuru temizleme ve hazır giyim endüstrisinin sorumlu olduğu kuralları ve kuru temizlemede en çok ortaya çıkan sorunları aktarmaya çalışıyor.

Problem Nedir?

"Ceketimi kuru temizlemeye verdim. Düğmesiz olarak geri geldi." 
"İmitasyon deri ceketimin temizliğini yaptırdım. Rengi solmuş, deforme olmuş ve yer yer soyulmuş olarak geri geldi." 
"Perdelerim çok güzeldi fakat kirlenmişti. Temizlemeye verdim. Rengi grileşmiş olarak bana döndü." 
"İpek elbisemi geri aldığımda mavileri ve beyazları birbirine geçmişti."

Bu gibi ifadeler kuru temizlemede sorun yaşayan kişiler tarafından hep anlatılır. Giysileri veya ev tekstili ürünleri hasar görmüştür ve sorumluyu bilmek isterler. 

Oysa çoğu üründe kuru temizleme yapılır ibaresi olmasına rağmen üretimden kaynaklanan ve bu aşamada kontrolü yapılmamış bir işlem mevcuttur. Bu sorun üretici firma ile irtibat kurmayı gerektirir. Bazen de kullanımdan kaynaklanan hatalar bu sorunları yaratır.

 

Yasalarımız Neyi Öngörür?

Kıyafetlerin üretim aşamasında tüm etkenlere karşı dayanıklılık (ışık, güneş, yağmur, sürtünme vb.) temizleme saflık (yıkama, kuru temizlemeye ve ısıya) testlerinin yapılmış olması gereklidir. Ürün satışa sunulmadan önce yıkama ve kuru temizleme saflıkları, dayanıklılıkları ölçülmeli ve etiketlerinde mutlaka belirtilmelidir.

Etiket kumaşın ve ipliğin oluşumunda kullanılan oranları yapısını aksesuar ve düğmelerin yapısını ve tüm bunların suya ve kuru temizlemeye dayanıklılığını bildirmeli yıkama ve temizleme önerilerini içermelidir. Kuru temizleme firması ise tüm bu etiketteki bilgiler doğrultusunda işlem yapmalıdır. İşlemler etiket talimatı doğrultusunda uygulandığı halde sorun oluşuyor ise bu üreticinin hatasıdır. 

Giysilerde kullanılan aksesuarlarda benzer sorunlar yaratabilir (fermuar, düğme, pul, payet, boncuk, baskı, nakış vb.) Kuru temizleme çözücüsüne dayanıklı imal edilmeyen aksesuarların parlaklığı kaybolabilir. Kumaşa dikilmeyip yapıştırılan aksesuarların yapışkanları yok olabilir. Bu nedenle giysinin kuru temizleme yapılabiliyor olması için aksesuarlarında mutlaka kuru temizlemeye dayanıklı olması gereklidir.

Giysilerdeki imitasyon deri parçaları ana kumaşın temizliği ile uygun ve aynı orantılı olmalıdır. İmitasyon deri kuru temizlemeye dayanıklı üretilmediği taktirde bazen ilk, bazen birkaç seferden sonra deforme olacaktır.

Bu sorunlar gerçek deri ve süetlerin bakım ve temizliğinde de yaşanabilir. Bu sorunların çoğu üretim aşamasında derinin yüzeyinde kullanılan dolgu ve katkı maddelerinin doğru kullanılmamasından kaynaklanır(Üretim aşamasında, bu tür maddeler bazen deri ürünlerin kusurlarını kamufle etmek amaçlı kullanılır). Ne yazık ki deriler için etiket şartnamesi geçerli değildir. Deri temizliği özel temizleyici ve bakım malzemeleri ve uzman bir hizmet gerektirir. 

Giysilerin kuru temizlemeye getirilmesinin en büyük nedeni lekelerdir. Leke çözücülerin büyük bir kısmı ise su bazlıdır. Eğer oluşmuş olan leke de su bazlı bir leke ise (meyve suyu, karışık içkiler vb.) leke kolayca çıkar. Fakat lekenin oluştuğu kumaşın boyası da su bazlı bir boya ise leke çözücü kumaşın rengini açabilir ve renklerin birbirine geçmesine neden olabilir. İpek elbisede (yukarıda bahsi geçen) ortaya çıkan sorun da budur. 

Profesyonel leke söküm teknikleri evlerde uygulananlara oranla çok daha güvenli ve başarılıdır. Fakat leke çözücülerin gücü kumaşın boyama tekniği ile sınırlıdır. Bazen azami dikkat gösterilse bile boya transferi söz konusudur. Açıkça su bazlı boya kullanımında bunun kimyasal dayanıklılığı üreticinin sorumluluğu altındadır. 

Üreticiden kaynaklanan diğer problemler şunlardır;

  • Çözücülerde ( solvent ) çözünen boyalar akar ve solar
  • Solvent ve suda talimat dışı uygulamalar harici bedensel büyüme ve daralmalar
  • Mevcut parlaklığın gitmesi matlaşma ve yüzeysel parlaklığın oluşması
  • Işık ve atmosferik gazlara karşı hassas boyaların değişimi

Bazı hasar ve bozulmalar kuru temizleme işleminden önce belli olmazlar. Örneğin perdelerin dışa bakan ve güneş ışığına çok uzun süreler maruz kalan dış yüzeyindeki dokular zayıflar. Kuru temizleme veya yıkama ile mekanik işleme tabi tutulan bu perdelerin çapraz örgü liflerindeki bu zayıf bölümler su veya kimyasal ile yok olabilir. Bu tür ürünlerin güneş ışığına karşı dayanıklılıkları kumaştan kumaşa değişir. Bununla birlikte ortalama ömürleri 4 yıldır. Bazı durumlarda üretim veya kullanım hatası dışında kuru temizleme yapan firma da sorumludur. Kendisinin neden olduğu sorunlarda firma başarılı bir çözüm getirmelidir.

Böyle şüphe götürür durumlarda size her türlü açıklayıcı bilgiyi vermekten memnun olacağız.